U svjetlu posljednjih vladinih odluka glede godina umirovljenja, buduće umirovljenike ne očekuje nimalo svijetla budućnost. Ne zbog toga što mnogi od nas neće dočekati (ugodnu) mirovinu, već zbog sadašnjeg gospodarskog stanja u zemlji.
No, iako je Hrvatska duboko u recesiji kojoj se ne nazire kraj (bez obzira na nedavna predviđanja), za razliku od SAD-a, interesantno je kako poprilično iste muke imaju američki i hrvatski umirovljenici.
Tako, američke umirovljenike zabrinjava dugotrajna medicinska skrb. Niti američki zdravstveni sustav ne pokriva sve potrebe liječenja, baš kao niti hrvatski i razboliti se ravno je (samo)ubojstvu. Da, zdravstvena skrb je rak-rana umirovljenika koji zbog načina života sve više trebaju sve skuplju medicinsku zaštitu. Medicinska skrb je jedna od najvećih prijetnji na egzistenciju hrvatskih umirovljenika.
Značajno smanjenje štednje i ulaganja na tržištu kapitala stavka je koja zabrinjava umirovljenike. Iako je većina štedjela tijekom radnog života, izazovna gospodarska situacija i izostanak kapitalnih investicija ne obećavaju mirne umirovljeničke dane. Tome treba pridodati sve manju zaposlenost i povećavanje nezaposlenosti za koju će svaki peti umirovljenik reći da je velika prijetnja njihovoj mirovini.
Odnedavno smo dio velike europske obitelji, granice su izbrisane, sadašnji i budući studenti mogu studirati na bilo kojem europskom sveučilištu pod jednakim uvjetima kao njihovi kolege iz drugih EU zemalja. To i nije tako loše, no ako ćete pitati roditelje… Da, obrazovanje djece je veliki izdatak i još veća prijetnja (zasluženoj) mirovini. Neminovnost je kredit koji će najvjerojatnije „pojesti“ hrvatsku mirovinu.
Na kraju, kada ste planirali djecu vjerojatno ste zamišljali kako će ona jdnog dana brinuti za vas. Više nema dvojbe, ne samo da ćete se vi brinuti za njih jer će do vaše smrti živjeti s vama, već ćete se brinuti i za unuke. Jer, kako je u planu, ako roditelji zbog nezaposlenosti ne mogu brinuti o djeci to su dužni baka i djed. Oni, na koncu, ipak primaju mirovinu.