Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Upravljanje biznisom

Općenito o likvidnosti – zašto je to bitno?

Likvidnost je svojstvo imovine ili njezinih pojedinih dijelova koji se mogu pretvoriti u gotovinu dostatnu za pokrivanje preuzetih obveza. U poslovnoj ekonomiji likvidnost je, uz rentabilnost, jedno od osnovnih načela upravljanja korporacijom u robno-novčanom gospodarstvu. Pozabavit ćemo se zato teorijskim i praktičnim aspektima toga pojma…

Likvidnost je svojstvo imovine ili njezinih pojedinih dijelova koji se mogu pretvoriti u gotovinu dostatnu za pokrivanje preuzetih obveza. U poslovnoj ekonomiji likvidnost je, uz rentabilnost, jedno od osnovnih načela upravljanja korporacijom u robno-novčanom gospodarstvu. Pozabavit ćemo se zato teorijskim i praktičnim aspektima toga pojma...

Likvidna imovina jest novac na računu ili neka druga imovina trgovačkog društva koja se brzo može pretvoriti u novac, npr. brzo unovčive vrijednosnice i, u nekim slučajevima, dospjela potraživanja od kupaca.

Što održavanje likvidnosti znači upravi?

Pokazatelji likvidnosti postali su neizostavni indikator u upravljanju likvidnom imovinom. U poslovanju poduzeća cilj broj jedan jest povećanje vrijednosti poduzeća radi oplođivanja kapitala vlasnika, a likvidnost je cilj koji to omogućuje.

Održavanje likvidnosti i potpuna svijest o likvidnosti znači da financijski menadžer može sa sigurnošću utvrditi da su sredstva na raspolaganju kada su i potrebna, da može predvidjeti tijek novca i osigurati izvore u slučaju žurnih i iznenadnih potreba.

Radi optimizacije gotovine na računu i istodobno kontrole stanja likvidnosti poduzeća, menadžeri kao nositelji odlučivanja, koristeći se trima razinama mjerila likvidnosti, moraju donositi poslovne odluke.

Mjerilo likvidnosti prvog i ujedno najoštrijega stupnja predstavlja odnos između gotovine pomnožen sa 100 i podijeljen s kratkoročnim obvezama.

Mjerilo likvidnosti drugog stupnja predstavlja odnos (gotovina + financijska imovina + potraživanja) x 100 pa to podijeljeno s kratkoročnim obvezama.

Mjerilo likvidnosti trećeg i najvišeg stupnja predstavlja odnos (gotovina + financijska imovina + potraživanja + zalihe) x 100 pa podijeljeno s kratkoročnim obvezama.

Upravljanje likvidnom imovinom zasniva se na permanentnoj ocjeni kvalitete obrtne imovine, tj. njezina optimalnog obujma i strukture. Analizom mjerila likvidnosti nameće se potreba racionalnog načina odlučivanja u kružnom tijeku nastanka obveza, naplate potraživanja i podmirivanja dospjelih obveza.

Što znači racionalno odlučivati?

Racionalan način odlučivanja podrazumijeva fazno donošenje odluka. Ono se sastoji od dijagnosticiranja problema, prepoznavanja i određivanja mogućnosti s ograničenjima u alternativnom odlučivanju i, napokon, od ocjene i izbora alternativa, odnosno od donošenja odluke. Analizom mjerila likvidnosti kao racionalnim načinom poslovnog odlučivanja možemo kvantificirati alternativne prednosti i nedostatke dostignutih veličina svakoga pojedinog oblika imovine s neposrednim utjecajem na financijski rezultat poslovanja. U konačnici, čin plaćanja obveza dobavljačima rezultat je višefaznog racionalnog načina poslovnog odlučivanja.


Napisao

Financije

Iako je većina od nas upoznata s pojmom feng shui, ta je životna filozofija još uvijek velika nepoznanica, a stručnjaci tvrde kako je upravo...

Ekonomija

Biznis je težak. Ako ga ne razumijete onda je još teži. Ako jurite samo kratkoročnu novčanu korist onda vjerojatno nećete uspjeti.

Marketing i prodaja

Jednom kada ovladamo vještinom prodaje, naučimo istraživati potrebe klijenta, usavršimo korake prodajnog lijevka, izvježbamo postavljati prava pitanja i zaključivati prodaju, kao da se sve...

Lifestyle

Donosimo vam nekoliko navika uspješnih i poznatih poduzetnika koje vam mogu pomoći da i vi osnažite svakodnevne rutine.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.