U srpnju je u Hrvatskoj promet u trgovini na malo pao 5,1 posto na godišnjoj razini, što je već peti mjesec zaredom kako potrošnja pada, a taj podatak pokazuje da je gospodarstvo nastavilo slabiti i na početku trećeg tromjesečja.
Državni zavod za statistiku objavio je danas prvu procjenu prema kojoj je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u srpnju nominalno pao za 2,2, a realno za 5,1 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
To je ista stopa pada potrošnje kao i u lipnju, a to je ujedno i peti mjesec zaredom kako potrošnja pada, što je posljedica slabosti tržišta rada, stagnacije plaća i smanjenja raspoloživog dohotka.
„Rast nezaposlenosti na godišnjoj razini te pad zaposlenosti, uz stagnaciju kreditiranja stanovništva, negativno su utjecali na maloprodaju. Tome treba pridodati stagnaciju plaća, visoku razinu potrošačkog pesimizma te neizvjesnost glede ostvarivanja budućih dohodaka. Dodatno, realni raspoloživi dohodak smanjen je uslijed rasta troškova života, dijelom zbog povećanja PDV-a u ožujku, te rasta cijena električne energije i plina u svibnju, ali i relativno visokog kreditnog opterećenja“, navode analitičari Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen banke u osvrtu na podatke DZS-a.
Ipak, u srpnju je vidljiv utjecaj potrošnje turista, pa je u odnosu na lipanj promet u trgovini na malo realno porastao 16,9 posto.
„Dobri fizički rezultati u središnjoj turističkoj sezoni, kao što je rast noćenja, mogli bi ublažiti očekivano smanjenje domaće potrošnje. Međutim, s obzirom na globalna negativna kretanja te općenito suzdržanost u potrošnji i kod inozemnih gostiju, pozitivni učinci bit će ograniceni. Pad zaposlenosti i rast nezaposlenosti, koji započinje krajem trećeg, a intenzivira se u posljednjem tromjesečju, ne daje optimizam da će se promet u trgovini na malo oporaviti do kraja godine“, zaključuju analitičari Raiffeisen banke.
Nakon što je jučer objavljeno da je industrijska proizvodnja u srpnju pala za 5,5 posto na godišnjoj razini, podatak o padu potrošnje u istom mjesecu pokazuje da je gospodarstvo nastavilo slabiti i na početku trećeg tromjesečja.
Hrvatsko je gospodarstvo u recesiji od posljednjeg lanjskog kvartala, a recesija se produbila u drugom tromjesečju ove godine, kada je bruto domaći proizvod pao 2,1 posto na godišnjoj razini, što je njegov najveći pad u posljednje dvije godine.
Detaljnije izvješće o prometu u trgovini na malo DZS će objaviti za dva tjedna.