Ispravak pretporeza treba provesti u slučaju da se unutar roka od pet godina (60 obračunskih razdoblja) promjene uvjeti koji su bili mjerodavni za odbitak pretporeza u trenutku kada je kupljeno neko gospodarsko dobro. Pod gospodarskim dobrom mislimo na ona dobra koja se prema računovodstvenim propisima svrstavaju u dugotrajnu imovinu tvrtke. Ukoliko se pri tome radi o nekretninama, tada se umjesto razdoblja od pet godina uzima razdoblje od deset godina (120 obračunskih razdoblja).
Ispravak pretporeza provodi se u slijedećim slučajevima:
• Pri prenamjeni korištenja dugotrajne imovine – kao na primjer: tvrtka obavlja oporezivu djelatnost, a nakon toga dođe do promjene djelatnosti i tvrtka počne obavljati neku od djelatnosti oslobođenu od PDV-a (prema čl.11. i 11.a Zakona o PDV-u)
• Uslijed izlaska iz sustava PDV-a – razlog tome može biti npr. visina ostvarenog godišnjeg prometa ispod 85.000,00 kuna. U tom slučaju poduzetnik nastavlja i dalje obavljati poduzetničku djelatnost
• Uslijed promjene postotka za utvrđivanje odbitka pretporeza – ovo se odnosi na poduzetnike koji obavljaju oporezive i neoporezive isporuke istovremeno
Primjer iz prakse
Prema čl.143.st.7 Pravilnika o PDV-u kod izračuna svote ispravljenog pretporeza treba primijeniti slijedeću formulu:
Pretporez – (minus) (pretporez X vrijeme korištenja gospodarskog dobra prije promjene uvjeta mjerodavnih za odbitak pretporeza /razdoblje ispravka pretporeza )
Primjer: Poduzetnik izlazi iz sustava PDV-a s 01.01.2011. i postaje „ mali poduzetnik“ iz razloga što je u 2010.godini ostvario promet ispod 85.000,00 kn. (isto vrijedi i u slučaju da od 01.01. počinje obavljati neoporezivu djelatnost). U tijeku dosadašnjeg poslovanja, npr. u listopadu 2009.godine kupio je stroj u vrijednosti 100.000,00 kuna. U tom istom mjesecu korišteno je pravo odbitka poreza u visini od 23.000,00 kuna. Izračun će tada izgledati na sljedeći način:
23.000,00 – (23.000,00 x 15/60) = 17.250,00
Na temelju čl.142.st.6.Pravilnika o PDV-u ispravak pretporeza poduzetnika smatra se rashodom i ne utječe na visinu troška nabave dugotrajne imovine. Knjiženje poslovnog događaja treba provesti na način da storniramo pretporez i teretimo troškove naknadno utvrđenog pretporeza.
Ove ispravke treba provesti u PDV-K obrascu iz razloga što čl. 51.Pravilnika kaže da kod promjene uvjeta mjerodavnih za odbitak pretporeza, porezna obveza nastaje istekom obračunskog razloga u kojem su se promijenili uvjeti mjerodavni za odbitak pretporeza. Stoga ispravak pretporeza trebamo evidentirati u godišnjem obračunu i to sa predznakom minus pod točkom III-8 PDV-K obrasca.
Važno je naglasiti i da ako su npr. poduzetnici u 2010.godini obavljali djelatnost oslobođenu PDV-a, a u 2011. ulaze u sustav PDV-a, tada ne mogu naknadno priznavati pretporez na dugotrajnu imovinu koju su koristili za obavljanje djelatnosti dok su bili oslobođeni od PDV-a.