Autoindustrija
Pozicija: drugi
Lider: Japan, 17 milijuna proizvedenih automobila japanskih proizvođača u 2009. godini.
SAD: 12 milijuna proizvedenih automobila
Toyota, Honda, Nissan i Mazda ponos su Japana. Godinama su gradili imidž preciznosti, visokih standarda, a pogledamo li samo naše podneblje, svi pod pojmom „Japanci“ odmah pomislimo na spomenute marke automobila. Pokorili su sve svjetske automobilske velesile i preskočili SAD. Japanski su proizvođači u 2009. godini proizveli čak 17 milijuna automobila, što je na globalnoj razini uvjerljivo najviše.
Koktel iznimno skupe radne snage i pada potražnje na domaćem tržištu, tržište automobila u SAD-u umalo je doživjelo potpuni kolaps 2008. godine.
Proizvodnja piva
Pozicija: drugi
Lider: Kina, 423 milijuna hektolitara proizvedenog piva u 2009. godini
SAD: 229 hektolitara proizvedenog piva
U SAD-u su se 2000. godine busali u prsa kako su vodeći proizvođač piva u svijetu s proizvodnjom od oko 232 milijuna hektolitara godišnje. Na drugom mjestu bila je Kina, sa 220 milijuna hektolitara.
Devet godina kasnije, SAD je svoju proizvodnju povećao za devet milijuna hektolitara, a Kina za 203 milijuna hektolitara proizvedenog piva.
Kinez u prosjeku popije dvostruko manje piva od stanovnika SAD-a, ali je onih koji uopće piju pivo u Kini četiri puta više, što im je omogućilo da postanu svjetski lider u ovoj industriji.
Izvoz hi-tech proizvoda
Pozicija: drugi
Lider: Kina, 381 milijardu dolara u 2008. godini
SAD: 231 milijardu dolara u 2008 godini
Nastavljamo s industrijama u kojem su Kinezi potukli SAD. Kada smo govorili o pivu, pretekli su SAD jer ih ima „k’o Kineza“, no kada je riječ o hi-tech industriji, velik broj stanovnika vjerojatno ne igra važnu ulogu, tim više što je hi-tech industrija jedan od ponosa SAD-a. Poznato je koliko SAD na tom području ulaže u izobrazbu mladih.
Kina je prepoznala važnost ove industrijske grane i mnogo truda i sredstava uložila u nju. Od 2005. do 2008. godine SAD ne bilježi značajniji rast, a Kina je porasla za čak 78 posto i sa 381 milijardu dolara vrijednim izvozom postala vodeći svjetski hi-tech izvoznik.
Proizvodnja ugljena
Pozicija: drugi
Lider: Kina, 3,3 milijardi proizvedenih „short tons“ u 2009. godini. „Short tons“ je mjerna jedinica koja se pretežito koristi u SAD-u (1 short ton = 0,9 tona).
SAD: Milijardu proizvedenih s-tona u 2009. godini
Proizvodnja ugljena u Kini je neusporedivo veća u usporedbi sa SAD-om. Razlog leži u eksponencijalnom rastu kineske energetske infrastrukture u posljednjih deset godina. Od 2005. godine proizvodnja ugljena u SAD-u blago je pala, dok Kina bilježi rast za čak 34 posto.
Kina i SAD zajedno proizvode ugljena koliko i sav ostali svijet skupa.
Proizvodnja nafte
Pozicija: treći
Lider: Rusija, 10 milijuna barela dnevno
SAD: 9 milijuna barela dnevno
SAD je treći proizvođač nafte u svijetu s proizvodnjom od oko devet milijuna barela dnevno. Lider je Rusija sa 10 milijuna, a slijedi Saudijska Arabija s proizvodnjom od 9,7 milijuna barela dnevno.