U praksi se događa da neka društva iz raznih razloga izdaju račun s cjelokupnim iznosom usluge za cjelokupno razdoblje u kojem se očekuje da će usluga biti izvršena. Tvrtka koja plaća račun tako prima kompletnu uplatu po tom računu, što ne ide u korist uplatitelju računa (ako je u sustavu PDV-a), jer ne može iskoristiti cjelokupan iznos PDV-a navedenog na računu kao pretporez zato što usluga nije u cijelosti obavljena ili isporučena.
Koliko se PDV-a može odbiti
Zašto se PDV ne smije u cijelosti odbiti? Prema Pravilniku o PDV-u članak 106. stavak 1. pretporez se odbija u obračunskom razdoblju u kojem je primljeno dobro ili izvršena usluga i primljen račun sa svim podacima iz članka 15. stavka 3. Zakona. Dakle, Pravilnik dopušta da se PDV iskoristi kao pretporez samo ako su ispunjena dva uvjeta:
1. ispostavljen je račun (uvjet je ispunjen)
2. obavljena je usluga (uvjet nije ispunjen zato što se naknada odnosi na ukupno razdoblje trajanja usluge).
Izdavanje računa za predujam
Umjesto da se izdaje račun za ukupnu naknadu isporuke koja još nije završena, predlažemo da se nakon primitka uplate u željenom iznosu izda račun za predujam po kojem će uplatitelj iskoristiti pretporez po primljenom računu za predujam u cijelosti.
Naknadno bi nakon isteka svakog obračunskog razdoblja isporučitelj usluge izdavao račune i obračunavao PDV u vrijednosti isporučene usluge (kao što je i navedeno u Pravilniku o PDV-u čl. 42. st. 2.) te stornirao dio izdanog računa za predujam.
Istina, takav bi postupak bio kompliciraniji od jednostavnog izdavanja računa na početku razdoblja, ali definitivno ima prednosti za primatelja usluge.
(nastavak)