– Realizacijom projekta Srbija će biti regionalno energetsko čvorište, a pozicija naše zemlje u geopolitičkom smislu bit će potpuno nova i drugačija – Bajatovićevu izjavu prenosi Hina.
Od Zaječara do Subotice
Poznate su i preciznije koordinate plinovoda, koje su bile sporne u srpskoj javnosti. Dužina Južnog toka koji bi prolazio kroz Srbiju, a posljedično i važnost te zemlje u geopolitičkom kontekstu bile su predmet brojnih rasprava.
Bajatović precizira da će plinovod Južni tok u Srbiju iz Bugarske ulaziti kod Zaječara. U blizini Beograda bit će glavno čvorište plinovoda, a iz zemlje će izlaziti u blizini Subotice, na sjeveru Vojvodine, dalje prema Mađarskoj.
Srbija želi povećati kapacitete
– Trasa je nešto drugačija nego što je bilo planirano, a u tijeku su razgovori o tome da se kapacitet plinovoda znatno poveća, na oko 63 milijarde prostornih metara godišnje, kao i da se poveća pritisak u cijevima – navodi Bajatović.
Direktor JP “Srbijagas”, čije je sjedište u Novom Sadu, kaže da bi plinovod Južni tok trebao biti završen do kraja 2015. godine.
Sporazum o osnivanju zajedničkih poduzeća za gradnju plinovoda Južni tok kojim će se plin iz Crnoga mora dopremati u Europu 15. svibnja u Sočiju potpisali su ruska energetska tvrtka “Gazprom” i plinske tvrtke iz Grčke, Srbije, Bugarske i Italije.
Konkurentni projekt Nabucco
Južni tok ostaje kontroverzan smjer opskrbe plina, kojem zapadne zemlje osporavaju profitabilnost. Prema nekim procjenama, Nabucco je višestruko jeftiniji i isplativiji. Ali Rusija se očito ne želi odreći dominantnoga položaja kao glavnog opskrbljivača Europe, bez obzira na cijenu.
