Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Ekonomija

Što nakon srednje/faksa?

“Što nakon srednje/faksa?” – pitanje je koje se ovih dana pitaju mnogi – srednjoškolci, maturanti, studenti, njihovi roditelji pa i poslodavci.

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/school">School photo created by yanalya - www.freepik.com</a>

“Što nakon srednje/faksa?” – pitanje je koje se ovih dana pitaju mnogi – srednjoškolci, maturanti, studenti, njihovi roditelji pa i poslodavci. Upravo zato Svjetski savez mladih Hrvatska u sklopu projekta “Kompas – usmjeri budućnost u svojoj zajednici” organizira Okrugli stol s tim naslovom koji će se održati 19. lipnja u 18 sati u Auli Sveučilišta u Zagrebu, a na kojem će se okupiti predstavnici Ministarstva rada, Pravnog fakulteta te brojni poduzetnici i mladi.

Saznajte koje mjere mladima stvarno koriste, a koje ne i kakve poslodavce priželjkuju? Kako oni i aktualna politika utječu na ostanak mladih u Hrvatskoj?

Problem nezaposlenosti mladih jedan je od gorućih problema u EU, a podaci Eurostata iz siječnja 2018. pokazuju da je nezaposlenost mladih u Hrvatskoj u dobi 15-24 godine iznosi 24,5% te se nalazi pri vrhu ljestvice po nezaposlenosti mladih. Zapošljavanje je jedno od ključnih područja koje mladi smatraju važnim za svoju budućnost, a podaci Eurostata pokazali su da stručno osposobljavanje i ostale mjere zapošljavanja ne daju očekivani ishod. Stopa nezaposlenosti mladih 15-24 godine tako je pala tek s 45,5 posto u 2014. godini na 44,6 u 2015., s time da je Hrvatska u posljednje tri godine izgubila velik broj stanovnika, osobito mladih koji su za boljom budućnosti iselili u druge zemlje EU.

Trenutno mjere aktivne politike zapošljavanja koristi 33.649 osoba u Hrvatskoj među kojima se nalaze i osobe na Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa. Prema anketi poslodavaca većina njih koristi mjeru SOR-a, ali ne može se reći da ista većina nakon isteka ugovora na određeno produžuje radnicima ugovor. Također podatak koji upućuje na problem je i taj da danas više od polovice mladih radi na ugovor na određeno što uzrokuje financijsku nesigurnost i kasnije osamostaljivanje od obitelji. S druge strane sustav obrazovanja ne ide u korist stanju na tržištu rada s obzirom na to da ima premalo prakse, a poslodavci upravo kao jedan od važnijih problema pri zapošljavanju novih radnika ističu nedostatak iskustva. Gdje se nalaze rješenja? Koje promjene uvesti? Kako sve navedeno utječe na mlade, a time i na demografsku politiku? Zašto se ne potiču zanimanja sa srednjom stručnom spremom? Kako uskladiti obrazovanje s potrebama tržišta – samo su neka od pitanja o kojima će se raspravljati na ovom okruglom stolu.

“Kompas – usmjeri budućnost u svojoj zajednici” projekt je platforme Suprotiva, u organizaciji Svjetskog saveza mladih Hrvatska koji je pokrenut s ciljem podizanja svijesti o mjerama, pravima i poticajima za samozapošljavanje i zapošljavanje mladih kao i osnaživanje mladih na zagovaranje u svojoj lokalnoj zajednici poboljšanja uvjeta i procesa zapošljavanja mladih te oblikovanja prijedloga smjernica za novu Strategiju o samozapošljavanju i zapošljavanju mladih.

Projekt Kompas – usmjeri budućnost u svojoj zajednici financiran je sredstvima Europske komisije, putem Agencija za mobilnost i programe Europske Unije u sklopu programa Erasmus plus.


Ekonomija

Rast cijena u posljednjih nekoliko godina doveo je do toga da su raspoloživi kućni budžeti građana pod sve većim udarom.

Edukacija

Poslodavci se najviše boje toga da ćete otići jednom kada pronađete posao koji više odgovara vašim kvalifikacijama.

Lifestyle

Uspješni poduzetnici su strastveni, inovativni, zahtjevni i brižni. Pročitajte u čemu se krije tajna njihovih uspjeha.

Izdvojeno

Nekoliko je stvari koje se nikako ne smiju izgovoriti na radnom mjestu, barem ne naglas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.