U sustav za praćenje sudskih predmeta uvedeni su svi općinski sudovi u Hrvatskoj, osim zagrebačkog Općinskog građanskog suda te svi trgovački i županijski sudovi.
Ukupna vrijednost projekta bila je 519.989 eura, a 85 posto sredstava sufinancirala je EU kroz IPA 2009. program.
Zamjenica ministra pravosuđa Sandra Artuković Kunšt rekla je kako je sustav eSpisa izuzetno značajan jer kroz njega dobivaju vjerodostojne podatke o stanju u pravosuđu.
“Informatizacija sudova otvara prostor za novo i suvremenije promišljanje čitavog poslovnog procesa te bolje planiranje i iskorištavanje resursa u pravosuđu”, istaknula je. Navela je i da će taj sustav Ministarstvu pravosuđa i Vrhovnom sudu pružiti mnogobrojne podatke o sudskim predmetima, trendovima i učincima provedenih mjera. To će im, dodala je, omogućiti izradu preciznijih prijedloga za promjene u cilju poboljšanja zakonodavstva, financija, kadrova i organizacije općenito.
Artuković Kunšt rekla je kako i u suradnji s drugim ministarstvima planiraju unapređenja baze podataka.
Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin rekao je kako taj projekat nije završen, već će se i dalje razvijati kako bi se što više povećala učinkovitost, transparentnost pravosudnog sustava, kontrola rada suda, ali i olakšalo pružanje usluge strankama. “Ovo je veliki projekt, ali tek početak onoga što od njega očekujemo”, kazao je.
Izrazio je želju da se taj sustav proširi i na sudove koji još u njega nisu ušli, ali i razvije za prekršajne i upravne sudove.
Voditelj projekta Bruno Čohilj istaknuo je kako taj sustav trenutno koristi 88 sudova, a u njemu se nalazi 3,2 milijuna predmeta. Njime je uspostavljena javna i besplatna usluga uvida u osnovne podatke o sudskim predmetima http://e-predmet.pravosudje.hr/) kroz koju se svim zainteresiranim osobama omogućuje gotovo trenutan uvid u status vlastitog predmeta.
Čohilj je istaknuo kako taj sustav trenutno ima 5413 registriranih korisnika, prosječno se dnevno u njega unosi 2500 predmeta, a na njih prosječno 45.000 se dnevno radi.
Napominjući da se mjesečno prosječno riješi oko 51.000 sudskih predmeta, naglasio je kako ta činjenica pokazuje kako se u Hrvatskoj smanjuje broj neriješenih predmeta.
