Preporuka je više od životopisa i poslovne zamolbe. Tu Vi sami ističete svoje kvalitete. Za razliku od toga, u preporuci te kvalitete potvrđuje Vaš (bivši) poslodavac – za budućeg, nema bolje reference od te!
Preporuke u najvećoj mjeri traže internacionalne kompanije, bez obzira na sektor kojem pripadaju, a i sve veći broj hrvatskih tvrtki prepoznaje njihovu vrijednost.
Ako Vam poslodavac sam ne ponudi preporuku, sastavite je sami i zamolite ga da je potpiše, ukoliko je suglasan s njenim sadržajem. Ipak, poslodavci bi i sami trebali znati pisati preporuke.
Kako izgleda preporuka?
Preporuka mora dati informacije o nekoliko važnih detalja:
– opis konteksta suradnje – koliko je dugo trajala i u kakvom su odnosu bili kandidat i osoba koja je osigurala preporuku (nadređeni, kolega u timu i sl.)
– ostvareni rezultati – jake strane kandidata, područja na kojima postoji prostor za poboljšanje i napredak
– informacije o suradnji i odnosu kandidata s klijentima, članovima tima i sl.
Provjera preporuke
Svi ozbiljniji poslodavci uglavnom telefonski provjeravaju preporuke kandidata kako bi dobili informaciju o kandidatu iz prve ruke – osobe s kojom je kandidat usko surađivao, odnosno osobom koja je ocjenjivala rad kandidata. Preporuka je jedan od važnijih elemenata pri donošenju konačne odluke o odabiru zaposlenika.
Preporuka je posebno važan dokument ukoliko planirate tražiti posao u drugim zemljama, a u Hrvatskoj sve više dobiva na važnosti. Sakupljajte preporuke i tako na vrijeme osigurajte svoje dobre pregovaračke pozicije na budućim razgovorima za posao, savjetuje portal MojPosao.net.