Dow Jones indeks oslabio je 44 boda, ili 0,33 posto, na 13.413 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,57 posto, na 1.433 boda, a Nasdaq indeks 0,77 posto, na 3.093 boda.
Deseci tisuća Grka izašlo je u srijedu na ulice Atene i Soluna, prosvjedujući protiv novog plana proračunske štednje od oko 11,5 milijardi eura o kojemu grčka vlada pregovara s EU-om i MMF-om, a koji sadrži smanjenje plaća u javnom sektoru, mirovina i socijalnih davanja.
Dan prije i u Madridu su održani masovni prosvjedi protiv novih mjera štednje i sve glasnijih zahtjeva za autonomiju Katalonije, zbog čega je povećan pritisak na španjolsku vladu da zatraži međunarodnu financijsku pomoć kako bi riješila dužničke probleme.
„Očito je da se ljudi na ulici i političari ne slažu oko ključnih pitanja. Zbog toga je na tržištu ponovno zavladala nesigurnost u vezi dužničke krize u eurozoni, pa su ulagači, nakon nedavnog snažnog rasta cijena dionica, dobili dobru izliku za povlačenje s tržišta“, kaže Tom Ghriskey, direktor u tvrtki Solaris Group.
Na tržištu ionako posljednjih dana vlada nesigurnost zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava, SAD-a i Kine, i recesije u eurozoni.
Doduše, nedavno su vodeće središnje banke u svijetu, od američkog Feda do europske i japanske središnje banke, olabavile monetarnu politiku, no proći će mjeseci prije nego što te mjere potaknu rast gospodarstva.
U međuvremenu, mnoge su kompanije upozorile na pogoršanje uvjeta poslovanja u svijetu i smanjile procjene svojih financijskih rezultata.
Zbog svega toga ulagači su na oprezu, pa zasad izostaje ‘uljepšavanje portfelja’, uobičajeno za kraj tromjesečja, kada investitori kupuju dionice koje su zabilježile najveći rast cijene u protekla tri mjeseca, a prodaju one s najlošijom izvedbom.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,56 posto, na 5.768 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,0 posto, na 7.276 bodova, a pariški CAC 2,82 posto, na 3.414 bodova.