Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Usprkos poskupljenju, plin u Hrvatskoj još uvijek najjeftiniji u regiji

U regiji je nemoguće kupiti prirodni plin po cijeni manjoj od 3,5 kn po kubiku, no on je još uvijek najučinkovitiji energent, tvrdi Josip Friščić iz Hrvatske udruge za plin. Kako bi smanjili ovisnost o plinu u Našicecementu su prešli na loženje ugljenom, a istu opciju razmatra Dilj i Slavonija IGM.

U regiji je nemoguće kupiti prirodni plin po cijeni manjoj od 3,5 kn po kubiku, no on je još uvijek najučinkovitiji energent, tvrdi Josip Friščić iz Hrvatske udruge za plin. Kako bi smanjili ovisnost o plinu u Našicecementu su prešli na loženje ugljenom, a istu opciju razmatra Dilj i Slavonija IGM.

U regiji je nemoguće kupiti prirodni plin po cijeni manjoj od 3,5 kune po kubiku, a s obzirom na energetsku vrijednost, i po novim cijenama plin još uvijek najučinkovitiji energent, rekao je Josip Friščić iz Hrvatske stručne udruge za plin za www.banka.hr komentirajući nezadovoljstvo industrijskih potrošača zbog novih cijena plina.

Cijena za idustrijske potrošače skočila 80 posto?!

Naime, iz dogovora hrvatske Vlade i mađarskog Mola o odgodi otkupa plinskog poslovanja od Ine proizašla je oduka o poskupljenju plina prema kojoj je od početka ove godine plin za obične potrošače poskupio za 33 lipe, dok je za povlaštene potrošače cijena porasla za 30 lipa. Iako se govorilo o poskupljenju od 20 posto za industrijske potrošače, oni tvrde da su cijene plina na novim računima (1,81 kn po kubiku) 80 posto veće u odnosu na cijene iz prosinca, kada su za kubik plina plaćali 1,02 kune.

Iz tvrtke Prirodni plin tumače kako se cijena plina u ugovorima o opskrbi za prošlu godinu određivala kvartalno, formulom koja je vezana za cijenu nafte i naftnih derivata. U Ini naglašavaju kako su cijene bile znatno niže od nabavnih cijena plina u prošloj godini, a kretale su se između 2,08 i 1,02 kune po kubiku. Prosječna cijena iznosila je 1,54 kuna po kubiku i u odnosu na nju poskupljenje iznosi 20 posto.

“Take or buy”

Najveći industrijski potrošači plina su proizvođači građevinskog materijala, proizvođači stakla i nemineralnih materijala te kemijska industrija, na koje otpada gotovo dvije trećine industrijske potrošnje. Veliki potrošači su također prehrambena industrija i industrija željeza i čelika, a svi su, osim cijenama, još više pogođeni novim uvjetima isporuke plina koje im je ponudila Inina tvrtka Prirodni plin.

“Glavni razlog našeg neprihvaćanja prijedloga novog ugovora o isporuci plina za Našicecement, Slavoniju IGM i Dilj leži u činjenici da prijedlog novog ugovora po prvi puta tijekom višedesetljetne suradnje uključuje model ugovorne kazne koji je po nama neprihvatljiv (plaćanje penala u slučaju manje potrošnje od one koja je bila planirana), te kao novost – obvezu dostave bankovne garancije kao instrumenta osiguranja plaćanja, što u današnjim otežanim uvjetima poslovanja nepotrebno opterećuje financijsko poslovanje tvrtki. Isto tako, novim prijedlogom ugovora smanjena je valuta plaćanja s 15 na 10 dana”, tumače u Nexe Grupi, koja pregovara s tvrtkom Prirodni plin oko spornih odredbi ugovora.

U Prirodnom plinu kažu kako je odredba ‘take or pay’ uobičajena u plinskom poslu, a predviđena je i Zakonom o tržištu plina te je sastavni dio ugovora o nabavi plina koji su ponudili svojim partnerima.

Bankarska garancija za kupnju plina?

“Ona podrazumijeva plaćanje određenog postotka vrijednosti ugovorenog, a ne preuzetog plina kroz tromjesečno razdoblje uz primjenu dopuštenog odstupanja, kao i mogućnost povrata dijela plaćene ugovorne kazne u narednim razdobljima”, tumače.

Bankarska garancija zatražena je od kupaca koji nisu redovito plaćali svoje obveze i za pokriće razlika naplate dvomjesečnih količina plina kojeg isporučujemo s odgodom plaćanja, navodi tvrtka Prirodni plin. Od kupaca koji su uredno podmirivali svoje obveze za pokriće rizika naplate isporučenog plina zatražene su zadužnice.

Više na Banka.hr


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Blog Lifehack tvrdi da su ljudi koji piju kavu uspješniji.

Komentari

Excel je postao neizostavan alat u poslovnim okruženjima diljem svijeta zbog svoje sposobnosti organizacije, analize i prezentacije podataka u raznolikim industrijama.

Komunikacija

Taj početni dojam nije uvijek najtočniji, ali ga je obično teško preokrenuti ili poništiti i često bude temelj za daljnji odnos između dvije osobe.

Ljudski resursi

Beznačajne sitnice, koju većina ignorira i dopušta da tijekom vremena izblijede, zapravo mogu biti jako važne u građenju karijere.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.