Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Lifestyle

Vraćate se u ured nakon godišnjeg? Ovih 7 koraka pomoći će vam da lakše podnesete povratak u radnu okolinu

Nakon odmora, a prije povratka na posao, mnogi su zabrinuti, imaju glavobolje i probleme sa spavanjem, osjećaju tjeskobu…

Na godišnjem odmoru imali ste tooooooliko slobodnog vremena. Dani su vam bili ispunjeni suncem, svježim zrakom, morem, planinama ili otkrivanjem novih zemalja i gradova. Ostajali ste budni do kasno u noć, izlazili, družili se i ujutro spavali dugo koliko ste željeli. Bez budilice i alarma. Opušteno ste provodili dane i punili baterije.

I sad ste spremni za povratak na posao, odmoreni i puni energije? Ne nužno.

Nakon odmora, a prije povratka na posao, mnogi su zabrinuti, imaju glavobolje i probleme sa spavanjem, osjećaju tjeskobu… Najteži je prvi ponedjeljak nakon povratka s godišnjeg odmora. Anksioznost zbog povratka na posao naziva se i bluesom nakon godišnjeg odmora, pa čak i depresijom nakon povratka s odmora.

Nagla promjena rutine i vraćanje u disciplinu mnogima je nepodnošljiva. Osobito kad znaju što ih čeka na radnom mjestu. Jedno je ispitivanje pokazalo kako 31% ispitanika ima averziju zbog administracije koju moraju odraditi nakon odmora, 27% jedva podnosi užurbanost i stres zbog povratka na posao, a 26% se osjeća posebno anksiozno zbog e-mailova i poruka koje će ih dočekati i s kojima će se odmah morati uhvatiti ukoštac.

Iako zvuči užasno, ne željeti se vratiti na posao, posve je prirodno. Čak i kad zaista volite svoj posao. No, vjerujte, takav je osjećaj privremen i nakon 10ak dana vratit ćete se u normalu. Pitanje je kako se lakše nositi sa svim obvezama i zadatcima koji su vas dočekali nakon povratka s odmora i kako najlakše podnijeti tih desetak dana?

1. Vratite se s odmora dan ranije

    Iako želimo ostati do zadnjeg mogućeg trenutka na mjestu koje nam puni baterije, vratiti se dan ranije kući pametna je odluka. Taj dan omogućit će vam da se u miru raspakirate i pripremite za novi radni tjedan. Započnite dan rutinirano – sa šalicom kave ili čaja, nedjeljnim dnevnim rasporedom koji inače slijedite.

    Operite rublje koje ste donijeli s odmora, pođite u nabavku namirnica za sljedeći tjedan, pripremite si odjeću za prvi radni dan, pripremite djecu za vrtić ili školu. Provedite poslijepodne opušteno, u svojoj kućnoj oazi ili prošećite. Pođite na vrijeme spavati i bez stresa započnite tjedan nakon godišnjeg odmora.

    2. Započnite dan malo ranije i ne dogovarajte nikakve sastanke prvi radni dan (ili bar ujutro)

    Prvi dan dođite na posao malo ranije kako bi imali više vremena za čuti sve novosti i saznati što se događalo dok vas nije bilo. Ostavite si vremena, ako treba i cijeli dan, za vidjeti gdje ste i što ste. Ne dogovarajte sastanke i ne obećavajte nikome ništa prvi dan. Radije vrijeme posvetite analizi onoga što vas je dočekalo, planiranju ostatka tjedna i slaganju zadataka po prioritetima. Ovako ćete imati vremena procijeniti što je hitno prije nego vas zatrpaju novim upitima i obvezama. Računajte na taj sastanak sa samom sobom, jer ćete se tako lakše vratiti u rutinu.

    3. Ostavite poruku ”OoO” (Out-of-Office) dan duže

    Iako ste se vratili u ured, ostavite poruku ”Out-of-Office” jedan dan duže. To će vam dati vremena i prostora da bez žurbe prođete kroz sve mailove koji su stigli dok vas nije bilo, složite ih po prioritetima i odgovorite na njih u miru i bez panike. Ovaj korak je dugoročno sjajan, jer postavljate granice dostupnosti i komunikacije i za ubuduće.

    4. Napravite realnu listu zadataka za svaki dan prvog radnog tjedna

    Odvojite vrijeme za ”check listu” s popisom zadataka koje trebate obaviti i neka ona bude uz vas na stolu. Zadatke rješavajte od najtežeg prema najlakšem – ukoliko vam je draže u startu se uhvatiti s najzahtjevnijim izazovima, pa kasnije laganije i brže rješavati sve ostale. Ili od najlakšeg prema najtežem – ako vam je križanje zadataka s check liste dodatna motivacija.

    Spomenuli smo kako lista zadatak treba biti realna. Ne hvatajte se ukoštac odmah sa svim, jer nećete napraviti ništa. To što vas nije bilo dva tjedna, ne možete nadoknaditi u dva dana. Rješavajte jedan po jedan zadatak i ostavite si dovoljno vremena za svakog od njih. Kao i vremena za pauzu i odmor između dva zadatka, jer samo tako ćete biti produktivni.

    5. Pronađite novi poslovni izazov koji budi entuzijazam

    Zavolite ponovno svoj posao. Administrativni dio koji je neizbježan nakon povratka s odmora morate odraditi, ali neka vas to ne sprečava da razmislite o projektu koji će vam vratiti entuzijazam i kojeg ćete jedva čekati. Sjetite se što vas je veselilo na godišnjem odmoru i možete li to na neki način inkorporirati u svoje poslovne ideje, planove i zadatke. Ponekad se moramo podsjetiti zašto volimo posao kojeg radimo i zašto ga radimo tako strastveno.

    6. Zabavite se

    Želite li zadržati dobru atmosferu i ‘feeling’ s odmora, nemojte se utopiti u poslu u tjednu nakon povratka s godišnjeg odmora. Pronađite vremena za razgovor s kolegama i neophodne pauze tijekom radnog vremena. Nakon posla prošećite, družite se s prijateljima, razmislite o nekom obliku vježbanja (teretana, pilates…). Posvetite pažnju i zdravoj prehrani i redovitim obrocima. Neka vam to postane rutina. Dobar omjer novih rutina, opuštanja i zabave pomoći će vam da lakše podnesete stres povratka u radnu okolinu.

    7. Planirajte novi odmor i novo putovanje

    Ne govorimo vam da prvi dan radnog tjedna, kad vas dočekaju hrpe mailove i kad je primarno uhvatiti korak sa svime što se dogodilo dok vas nije bilo, krenete istraživati kamo bi mogli za vikend. No do kraja tjedna razmislite bi li vam odgovarao još jedan vikend aktualnog mjeseca provesti na odmoru u bližoj okolici.

    Možda možete poći na more još jedan vikend? Temperature će biti niže, pa put i boravak ne moraju biti toliko iscrpljujući. Ili napraviti šetnju po nekoj od planina s noćenjem u brvnari? Probudite se u šumi, uživajte u svježem zraku i shvatite da su i kratki odmori ponekad sjajni za punjenje baterija i vraćanje svakodnevnim obvezama.

    Autor Lucija Biondić


    Pročitajte još:

    Marketing i prodaja

    Kod vođenja prodajnih razgovora dobro obučen prodavač ne prelazi odmah na stvar tj. ne počinje prodavati odmah jer zna da je za uspješnu prodaju...

    Lifestyle

    Samopouzdanje, kao i većina drugih vještina, može se naučiti i bitno poboljšati.

    Ljudski resursi

    U prilogu donosimo 7 koraka pomoću kojih ćete djelovati uvjerljivo, te se prezentirati i pokazati kako ste osoba koja posjeduje integritet.

    Novosti

    Pitate se kako ostvariti bilo koji cilj. Što učiniti drukčije?

    Oglasi

    Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.