Od samog početka jučerašnjeg trgovanja vodeći su indeksi bili pod pritiskom, nakon podatka da je prošloga tjedna u SAD-u broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao za 22.000, na 496.000, dok su analitičari očekivali pad. To pokazuje da se tržište rada još ne oporavlja.
Pad narudžbi u industriji
Uz to, ulagače je zabrinuo pad narudžbi trajnih proizvoda u industriji, što pokazuje da se ni situacija u američkoj industriji još nije sasvim stabilizirala.
Pridodaju li se tome podaci od početka tjedna o padu povjerenja potrošača i prodaji novih kuća, jasno je da američko gospodarstvo nije u zavidnoj formi, kažu analitičari.
– Sve je jasnije da gospodarstvo nije na putu samoodrživog rasta, pa vjerujem da će tržište dionica još neko vrijeme biti vrlo nestabilno, – kaže Jim Maguire, analitičar u tvrtki E. H. Smith Jacobs.
Europske burze u minusu
Ulagače ponovno zabrinjava i situacija u Grčkoj, nakon što su rejting agencije Moodys i Standard & Poor’s najavile daljnje smanjenje kreditnog rejting toj članici eurozone, ako uskoro ne poduzme mjere za drastično smanjenje proračunskog deficita.
S obzirom na anemičan oporavak gospodarstava u Europi, ulagači se plaše da bi slični problemi mogli izbiti i u nekim drugim zemljama eurozone.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,21 posto, na 5.278 bodova, a frankfurtski DAX 1,48 posto, na 5.532 boda. Pariški CAC potonuo je 2,02 posto, na 3.640 bodova.