Ti su podaci izneseni danas na stručnom skupu o jačanju nadzora bad duhanom u povodu obilježavanja sutrašnjeg Svjetskog dana nepušenja. Skup su organizirali Ministarstvo zdravstva i socijale skrbi i Povjerenstvo za borbu protiv pušenja.
Također inspekcija je, u razdoblju od 1. svibnja 2010. do 13. svibnja ove godine, podnijela i 17 optužnih prijedloga prekršajnim sudovima protiv vlasnika kafića i restorana zbog većih prekršaja ili zbog odbijanja da plate kaznu, rekla je načelnica u Ministarstvu Jasna Mesarić.
Predmet nadzora bili su restorani, kafići manje kvadrature do 50 četvornih metara s ugrađenim sustavom za odvođenje duhanskog dima te odvojeni prostori za pušenje veličine 10 četvornih metara u većim kafićima.
Puši se u 40 posto kafića
Do 27. svibnja ove godine zaprimljena su ukupno 7.394 zahtijeva za dobivanje dozvole za pušenje u lokalu, pri čemu je odobreno 6.878 zahtijeva za pušački prostor u malim kafićima, dok je 321 rješenje izdano za odbijeni prostor za pušenje kakve moraju imati kafići veće površine. Stočetrdeset i tri (143) zahtijeva su odbačena jer lokali nisu ispunili potrebne uvjete dok su u 50 slučajeva vlasnici lokala odustali od zahtijeva.
Prema nekim procjenama, od ukupnog broja kafića u Hrvatskoj trenutačno je 40 posto pušačkih.
Predsjednica Povjerenstva za borbu protiv pušenja prof. Vlasta Hrabak Žerjavić navela je kako je to tijelo, u skladu s Konvencijom o nadzor nad duhanom i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, izradilo dugoročni prijedlog mjera za jačanje nadzora nad duhanom o kojemu svoje mišljenje treba dati struka. Smatra da je u Hrvatskoj potrebno dodatno pojačati nadzor u radnim i javnim prostorima te javnom prijevozu, pojačati nadzor nad indirektnim reklamiranjem cigareta putem interneta i mobitela, igračaka ili slatkiša, a posebno nadzor u prodaji kako bi se spriječila prodaja cigareta maloljetnicima.
53 zemlje potpisale konvenciju
– Prodavači izbjegavaju od mladih tražiti indentifikacijsku karticu, no kada bi bilo više nadzora, a prodavače se kaznilo za takav propust, tada ne bi dolazilo to takvog izbjegavanja – smatra Hrabak Žerjavić.
Voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj Antoinnette Kaić Rak navela je da su Konvenciju dosad potpisale 53, a ratificiralo 46 zemalja, te ona predstavlja globalnu strategiju protiv globalne epidemije kakvo je pušenje. Konvencija među ostalim predviđa zabranu promoviranja i prodaje cigareta maloljetnicima, uvodi takse i zabranjuje šverc cigaretama itd.
– Ove će godine epidemija duhana u svijetu ubiti 6 milijuna ljudi, među kojima i 600.000 nepušača, dok u Europi godišnje od pušenja umre 1,6 milijun ljudi – navela je prof. Kaić Rak. Također je rekla kako se s pušenjem povezuje 40-ak bolesti, među kojima su najčešće srčane i maligne bolesti, pri čemu je dokazano da se 2 do 4 mjeseca nakon prestanka pušenja rizik od srčanog infarkta smanjuje od 20 do 40 posto.
