U ovoj poslovnoj godini “3. maj” je planirao gubitak od 275 milijuna kuna, a završit će je sa 100 milijuna kuna gubitka, rekao je predsjednik Uprave brodogradilišta “3. maj” Željko Starčević.
Kamate “iz prošlih godina” pojele dobit
U prvih deset mjeseci čak je ostvarena i dobit od 32 milijuna kuna, ali kamate na kredite iz ranijih godina u iznosu od 215 milijuna kuna pojele su tu dobit, kaže Starčević.
U 2009. godinu ušli su s praznom knjigom narudžbi, ali u veljači su potpisana četiri ugovora za domaće brodare. Dodaje da je “3. maj” ugovorio i završetak dvaju brodova za norveškog naručitelja. Posao je vrijedan 33 milijuna eura, a isplata je dogovorena u mjesečnim ratama.
Do kraja godine trebala bi biti ugovorena gradnja dva mala tankera, a s tim poslovima “3. maj” ima popunjen kapacitet za cijelu sljedeću godinu i devet novih brodova u knjizi narudžbi, istaknuo je Starčević.
Rješavaju se zaostaci – radnici natrag na posao
Ostaje činjenica da je 50 radnika na čekanju, ali prema tvrdnjama Uprave oni bi se do sredine sljedećeg mjeseca trebali vratiti na posao.
Posla će biti i za tristotinjak kooperanata. U Brodogradilištu je osigurana i plaća za prosinac, a bit će isplaćena 12. siječnja. Radnici “3. maja” ovoga tjedna dobit će i božićnicu u iznosu od 1250 kuna.
U siječnju se, pak, očekuje rješenje problema s brodom Monte Carlo i njemačkim brodovlasnikom Robertom Echeveriom, koji pritisnut svjetskom krizom nije preuzeo brod iz riječkog škvera.