Tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao je prošloga tjedna 1,88 posto, na 85,74 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura skočila 2,61 posto, na 1,3042 dolara.
Euro je ojačao i prema japanskoj valuti, i to za 4,98 posto, pa je njegov tečaj dosegnuo 112,02 jena.
Dolarov indeks pao 2,43 posto
Premda je američka valuta ojačala u odnosu na japansku, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošloga tjedna 2,43 posto, na 80,86 bodova, najnižu razinu u pet tjedana.
U središtu pozornosti ulagača bili su prošloga tjedna dolar i jen, jer su nakon višetjednih prijetnji japanske monetarne vlasti konačno intervenirale na tržištu.
Zabrinuta zbog štete koju japanskim izvoznicima nanosi jačanje jena, u srijedu je, po prvi puta nakon šest godina, Bank of Japan intervenirala prodajom jena kada je tečaj dolara pao na 82,87 jena, najnižu razinu u 15 godina.
Japanci ne žele dolar ispod 80 jena
Samo u sat vremena cijena dolara skočila je na 84,80 jena, a do kraja tjedna dodatno je porasla.
– Japanske vlasti jasno su dale do znanja da ne žele pad tečaj dolara ispod 80 jena. Intervenirale su na razini od oko 83 jena za dolar i očekujem da će ga pokušati natjerati na više od 85 jena. Srednjoročno, vlasti će nastaviti s politikom poticanja gospodarskog rasta – kaže Simon Wong, analitičar u banci Standard Chartered.
I dok je prema japanskoj valuti ojačao, dolar je oslabio u odnosu na euro i druge valute s višim prinosima, jer je olakšanje povezano s novom regulativom za banke pojačalo apetit ulagača za imovinom koju smatraju rizičnijom.
Basel III izazvao pozitivne reakcije
Guverneri središnjih banaka i financijski regulatori iz 27 zemalja u nedjelju su na sastanku u Baselu dogovorili nove, restriktivnije propise u bankarstvu, nazvane Basel III, koji bi trebali pojačati otpornost banaka na krize. Pritom su financijske institucije dobile više vremena za prilagodbu nego što se očekivalo, što je potaknulo pozitivnu reakciju tržišta.
– Pojačani apetit za rizikom podvrgava dolar pritisku dok se euro i valute viših prinosa, poput australskog dolara, drže daleko bolje – ocjenjuje strateg Niels Chriestensen iz banke Nordea.
Zahvaljujući tome, tečaj eura dosegnuo je u petak 1,3159 dolara, najvišu razinu u pet tjedana. No, do kraja dana ipak je skliznuo ispod razine od 1,31 dolara.
– Američku valutu pogađaju spekulacije o mogućem dodatnom kvantitativnom popuštanju monetarne politike, a ni japanska središnja Bank of Japan ne isključuje potpuno mogućnost nove intervencije. To jačanje globalne likvidnosti podupire rizičnije valute – kaže valutni strateg BNP Paribasa Ian Stannard.
