Upitajmo se koja imovina nam je najvrjednija u životu i u koju vrijedi ulagati. Ako imamo samo financijsku imovinu, nećemo biti zadovoljni niti slobodni. Upravo iz tog razloga treba razmišljati da već imamo dio bogatstva uz sebe i sa sobom, a da se on nalazi i u svim ostalim segmentima našeg života. Naravno, čovjek teži uravnoteženju svih područja života pa je poželjno biti ambiciozan i željeti uživati u životu i kroz materijalno ostvarenje. Svatko ima drugačiju listu prioriteta i važnosti. Upoznajte sebe i svoje vrijednosti, ne dajte se opteretiti nametnutim mjerilima. Sve dok sve štima, mnogi ne razmišljaju o zdravlju, a i njega možemo smatrati bogatstvom.
Zdravlje na razini tjelesne stanice
Vedrana Nucak iz tvrtke Veda d.o.o. objašnjava da o zdravlju našeg tijela odlučuje se na razini tjelesne stanice. To je najmanja jedinica ljudskog organizma, koja izgrađuje naše organe i kojih u tijelu imamo na milijune. Za normalan rad našega tijela, stanicama su potrebne hranjive tvari – no, hrana koju unosimo uglavnom u većim količinama sadrži bjelančevine, masti i ugljikohidrate, dok vitamina, minerala, elemenata u tragovima, određenih aminokiseline, sekundarnih biljnih tvari i drugih hranjivih sastojaka u načelu unosimo u manjim količinama. Upravo zato su korisni dodaci koji ce jačati naše stanice i uzajamnim djelovanjem tj. sinergijom čuvati i unapređivati naše zdravlje. Utoliko se stanična medicina, zapravo, usredotočuje na istraživanje mnogobrojnih funkcija koje stanice obavljaju u tijelu, kako bi se otkrili razlozi zbog kojih u određenim slučajevima te funkcije nisu potpune, gdje su uzroci smanjena djelovanja stanica i kako to nadomjestiti. Utemeljitelj stanične medicine je njemački liječnik i znanstvenik dr. Matthias Rath. On je osnivač i voditelj neovisnog međunarodnog istraživačkog i razvojnog instituta čiji je cilj iskorijeniti bolesti današnjice staničnom medicinom i učinkovitim prirodnim metodama liječenja. Njegov znanstveni tim radi na istraživanju i razvoju formula koje sadrže stanične hranjive tvari, važnih zbog toga što u sklopu metaboličkih procesa, dakle izmjena tvari, pridonose zdravoj funkciji stanice i tijela. Kada ih imamo dovoljno i kada su stanice uzajamno usklađene, osjećamo se zdravi i puni energije. Međutim, kada ih nemamo dovoljno – zbog stresa, nedovoljnog kretanja, loše prehrane, zagađenosti i drugih razloga kojih, u današnjem svijetu i okruženju na žalost ima i previše – naše stanice, dakle i naše tijelo, ne može skladno i potpuno funkcionirati, što dovodi do umora, iscrpljenosti, u konačnici i do raznih bolesti.
Vedrana Nucak pojednostavljeno objašnjava da se naše tijelo može usporediti s tekućim računom u banci. Kada na računu imamo dovoljno sredstava možemo podmiriti sve naše obaveze i ispuniti pokoju želju. Kada su naše stanice dobro opskrbljene imamo dovoljno energije za obavljanje redovnih poslova, ali i za druge aktivnosti. Kako znamo, ponekad dođu razdoblja kad trošimo više nego što posjedujemo na računu, pa ulazimo u još uvijek dopušteni minus. U tijelu to znači da stanicama nedostaje hranjivih tvari koje bi preradile u životnu energiju, pa osjećamo umor, manjak koncentracije, glavobolju, nesanicu, bol u leđima, grčeve u nogama i slične pojave. To nam naše stanice poručuju da ne dobivaju dovoljno kvalitetne hrane koju bi mogle preraditi. Naše tijelo je vrlo strpljivo, ne zaračunava nam odmah kamate poput banke – ali, ono nas upozorava da nešto nije u redu i da nešto treba promijeniti. Taj mali minus u organizmu lako možemo nadoknaditi zdravijom prehranom, redovitim kretanjem i većom brigom za naše stanice.
Na žalost, većina ljudi ne sluša svoje tijelo nego, kao i na računu, odlazi u sve veći minus. Tijelo koje nam je više puta zvonilo na uzbunu, a mi ga nismo slušali, jednostavno nije u stanju dalje funkcionirati. Naše stanice su gladne, a mi bolesni ili već na liječenju – ušli smo u tjelesno, odnosno bankovno stanje kad više ne možemo podmiriti minus.
Dakle, da bi tijelo bilo zdravo stanice moraju u potpunosti funkcionirati, što mogu samo kad su dobro opskrbljene staničnim hranjivim tvarima. Drugim riječima, sami snosimo odgovornost za svoje zdravlje.
Vedrana Nucak savjetuje kako uz staničnu medicinu okrenuti ploču. Tvrtka Veda d.o.o. je ekskluzivni distributer proizvoda Dr. Rath Health Programs B.V. Polazeći od uvjerenja da svaki čovjek može sam utjecati na svoje zdravlje, razvili su brend “VIDA-odaberi zdravlje” u okviru kojeg je otvoren prvi centar stanične medicine (Cell World) u Europi. Cilj im je na interaktivan i svima razumljiv način pružiti znanstveno utemeljene informacije o zdravlju i bolesti, te prevenciji, prehrani i kretanju kao prirodnim načinima održavanja zdravlja i kvalitetnog življenja. Više informacija o jedinstvenoj ponudi savjetovanja, informacija i proizvoda Dr. Rath možete potražiti kroz program “VIDA – odaberi zdravlje” na stranici www.vida.com.hr.
Program stanične medicine
Male su promjene dovoljne da bismo živjeli zdravije, a time kvalitetnije i duže. Program stanične medicine za dobro zdravlje, primjerice, obuhvaća i preporučuje slijedeće:
Stabilizirajte svoje krvne žile – nestabilne krvne žile, odnosno stvaranje malih pukotina na njima glavni su uzrok ateroskleroznih nakupina. Vitamin C djeluje na stijenke krvnih žila poput cementa – održava ih stabilnima i elastičnima.
Prirodna razgradnja – postojeće aterosklerozne nakupine mogu se razgraditi prirodnim putem, unosom određenih staničnih hranjivih tvari, primjerice prirodnih aminokiselina poput lizina i prolina koji sprečavaju ljepljivost masnih molekula na stijenkama arterija.
Snizite krvni tlak – vitamin C i magnezij pomažu opuštanju stijenki krvnih žila, a na taj način može se sniziti visoki krvni tlak.
Nahranite svoje srce – srce dnevno otkuca preko sto tisuća otkucaja da biste naprosto mogli živjeti i uz to prenosi električne impulse. Ono je motor kardiovaskularnog sustava. I jednako kao što je motoru vašeg vozila potrebno gorivo, tako je i milijunima stanica srčanog mišića potrebno prirodno gorivo za stanice – vitamini B skupine, karnitin, koenzim Q10, minerali i elementi u tragovima.
Zaštitite tijelo od „hrđanja“ – oksidacija oštećuju stijenke krvnih žila i ubrzava proces starenja. Najvažniji prirodni antioksidansi su vitamin C, vitamin E, beta-karoten, selen, te određene biljne tvari kao što su polifenoli (iz kurkume, sjemenki grožđa, brokule, luka).
Tjelesna aktivnost – obratite pozornost na dovoljnu tjelesnu aktivnost. Redovito vježbanje, šetnje, trčanje, vožnja biciklom ili plivanje nisu važni samo zbog toga jednokratnog napora, već dugoročno još više zato što se snaži krvožilni sustav koji prenosi hranjive tvari do svih stanica našega tijela.
Zdrava prehrana – prehrana naših predaka sadržavala je dovoljno voća i povrća, orašastih plodova, mesa i masnoće životinja i riba kako bi se pokrila dnevna potreba za vitaminima. Jeli su hranu koja se proizvodi u prirodi. Izbjegavajte prerađevine pune šećera, brašna, aditiva i rafiniranih ulja jer ti sastojci izazivaju upalne procese u tijelu, a oni su uzročnici većine kroničnih bolesti.
Nađite vrijeme za sebe – obavezno odvojite dio vremena za opuštanje. Jednako kao što planirate svoje obaveze i poslovne sastanke, planirajte i vrijeme za odmaranje. Ne zaboravite da je za proizvodnju hormona stresa, adrenalina, potreban vitamin C. Drugim riječima, dugoročni psihički i tjelesni stres troše zalihe vitamina C u vašem tijelu i zahtijeva uzimanje dodataka prehrani koji sadrži vitamine i druge stanične hranjive tvari.
Život je lijep – promijenite životni stav, odlučite se za pozitivan pristup životu. Negativan stav, stalna mrzovolja, osjećaj izgubljenosti ili dosade dugoročno utječu na zdravlje. Budite otvoreni, spremni na susrete s drugima, ljubazni, pomažite drugima – osjećaj koji se stvara kad nekome pomognemo doista je nenadomjestiv.
Nikad mozak na ispašu – zaposlite svoj um: čitajte, slušajte radio, rješavajte križaljke, crtajte… Radite koliko možete – rad vas neće ubiti, nego će vas osnažiti, ojačati, učiniti sretnima i zadovoljnima.
Preporuka stanične medicine za zdrave osobe je 600 mg vitamina C na dan.Povišenu potrebu imaju starije i bolesne osobe, trudnice i pušači. Možda je dovoljno reći da samo 4 cigarete „potroše“ 500 mg vitamina C.
Zato, razmislimo koliko ulažemo u našu vrijednu imovinu sve dok je imamo, a to je naše zdravlja.
Dr. sc. Elvira Mlivić Budeš