Dvodnevni seminar “Managing Workpace Conflict” (Rješavanje sukoba na radnome mjestu) u Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa vodio je prof. Randy Richards, voditelj menadžerskih studija na sveučilištu St. Ambrose u Davenportu.
– Veliko je pitanje gdje se nalazi točka u svađi na kojoj se nalaze dvije osobe. Je li to klišej o pola puta? Ta točka nije kompromis, kompromis je za mekušce – duhovito objašnjava prof. Richards i dodaje: – Treba naći način da obje strane dobiju što žele iz svađe.
Sukobi su neizbježni, ali i rješivi
Na seminaru su se našli odvjetnici, sveučilišni profesori, konzultanti, voditelji marketinga i ljudskih potencijala iz raznih hrvatskih poduzeća, što pokazuje da takvi problemi pogađaju sve segmente poslovanja i svuda se identificiraju kao problem kojem treba pristupiti studiozno i rješavati ga kvalitetno.
– Te su me teme zanimale dok sam radio kao menadžer. Uvijek sam mislio da bi trebao doći netko tko će pokazati sukobljenim stranama teret dokaza i uvjeriti ih u suprotno… Bio sam u krivu – objašnjava prof. Richards početke karijere u profesorskim vodama.
Činjenica je da će sukoba u radnoj okolini biti sve više. Sve je više “matričnih” organizacija, multifunkcionalnih grupa koje namjerno forsiraju sučeljavanja zaposlenika iz različitih odjela, koji pak različitim viđenjima istih stvari, uvjetno rečeno konfliktom, dolaze do rješenja za kompaniju.
Od ZŠEM-a do Kine
Zanimljive su razlike između različitih kultura u konfliktnim situacijama. Prof. Richards predaje slične stvari u Kini, SAD-u i Hrvatskoj. Na pitanje o eventualnim sličnostima i razlikama, objašnjava: – Jedna je od najčešćih reakcija, bez obzira na kulturu, odustajanje od sukoba. To je zajedničko mnogim ljudima. Ipak, postoje razlike pa tako Kinezi u prosjeku više slušaju nadređene, što je uvjetovano njihovim tradicionalnim poštovanjem starijih, hijerarhije, ali i strahom. Amerikanci se više bore za sebe i svoja uvjerenja. Vi Hrvati negdje ste između Istoka i Zapada – uz osmijeh završava Richards.