Spomenička renta predstavlja obvezu fizičkih i pravnih osoba radi prikupljanja novca za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara, odnosno za ostvarivanje nacionalnog programa zaštite kulturnih dobara čiju visinu propisuju gradovi i općine u Republici Hrvatskoj.
Što je kulturno-povijesna cjelina?
Kulturno-povijesnom cjelinom smatra se naselje ili dio naselja, kao i područje koji su zaštićeni kao kulturno dobro. Nepokretno kulturno dobro može biti grad, selo, naselje ili njegov dio, građevina ili njezini dijelovi te građevina s okolišem. Donošenjem Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (Narodne novine br. 69/99., 151/03. i 157/03.) uveden je dvostruki sistem određivanja spomeničke rente (tzv. direktna i indirektna spomenička renta).
Direktnu spomeničku rentu plaćaju fizičke i pravne osobe koju su obveznici plaćanja poreza na dohodak ili poreza na dobit, a obavljaju gospodarsku djelatnost u nepokretnom kulturnom dobru pojedinačno zaštićenom ili na području kulturno-povijesne cjeline. Osnovica spomeničke rente jest korisna površina poslovnog prostora koji se nalazi u nepokretnom kulturnom dobru ili na području kulturno-povijesne cjeline. Spomenička renta plaća se mjesečno od tri do deset kuna po četvornom metru korisne površine poslovnog prostora.
Indirektnu spomeničku rentu dužne su plaćati fizičke i pravne osobe u slučaju da obavljaju djelatnosti za koje je takva obveza propisana, i to bez obzira na područje, odnosno prostor u kojem se ta djelatnost obavlja. Spomenička renta plaća se na ukupan prihod po stopi od 0,05 posto.
Popis djelatnosti
Indirektnu spomeničku rentu plaćaju fizičke i pravne osobe koje obavljaju sljedeće djelatnosti:
– uslužne djelatnosti u biljnoj proizvodnji (samo sadnja i održavanje vrtova, parkova i zelenih površina za sportske terene i sl.); uređivanje i održavanje krajolika
– održavanje i popravak motocikla
– trgovina na veliko strojevima, opremom i priborom
– ostala trgovina na veliko
– hoteli i restorani
– ostali redoviti kopneni putnički prijevoz
– taksi-služba
– ostali kopneni cestovni prijevoz putnika
– pomorski i obalni prijevoz
– redoviti zračni prijevoz
– izvanredni zračni prijevoz
– ostale prateće djelatnosti u kopnenom prijevozu
– djelatnosti u zračnim lukama
– djelatnost putničkih agencija i turoperatora, ostale usluge turistima
– telekomunikacije (osim održavanja komunikacijske mreže i prijenosa radijskog i televizijskog programa)
– poslovne banke
– pomoćne djelatnosti u financijskom posredovanju
– iznajmljivanje automobila
– iznajmljivanje ostalih prijevoznih sredstava (osim željezničkih vozila, kamiona, traktora i kontejnera)
– iznajmljivanje predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo (samo iznajmljivanje predmeta za zabavu, bicikla i sportske opreme)
– djelatnosti sajmova i zabavnih parkova
– ostale zabavne djelatnosti
– djelatnost sportskih arena i stadiona (samo igrališta za golf)
– djelatnosti marina
– ostale sportske djelatnosti (samo sportsko-rekreacijski lov)
– ostale rekreacijske djelatnosti (osim dresure kućnih ljubimaca te ostalih filmskih, televizijskih i kazališnih djelatnosti)
– djelatnosti kockanja i klađenja
– pranje i kemijsko čišćenje tekstila i krznenih proizvoda.