Obradović Mazal je zajedno s potpredsjednikom Vlade i ministrom regionalnog razvoja i EU fondova Brankom Grčićem danas razgovarala s predstavnicima Stožera za obranu Diokija koji je organizirao prosvjed stotinjak radnika koje je policija zaustavila na prilazu Markovu trgu.
Nakon što proteklih mjeseci nije uspjela nagovoriti Hypo banku i Zagrebačku banku da zajedno s Inom, HEP-om i HŽ-om uđu u vlasničku strukturu Diokija, Vlada je krenula u traženje strateškog partnera, odnosno tvrtke koja bi ušla sa svježim kapitalom i pokrenula proizvodnju u Diokiju, rekla je novinarima Obradović Mazal.
No, potencijalni investitor zabrinut je zbog sumnje da Dioki nije opterećen samo s 1,6 milijardi kuna gubitaka, nego i sa skrivenim opterećenjima, pa iskazuje zazor od ulaska u Dioki u ovoj fazi. Takva je bojazan investitora problem i zbog eventualnog pokretanja proizvodnje u Diokiju i Dina Petrokemiji na Krku, jer je za to samo u startu potrebno 30 milijuna eura, kaže Obradović Mazal.
Što se tiče isplate pet zaostalih plaća i otpremnina za oko 450 radnika Diokija, Vlada smatra da se sredstva za to mogu osigurati prodajom dijela Diokijeve imovine, kao što je to bio slučaj s industrijskim kolosijekom na zagrebačkom Žitnjaku, iz čije prodaje se uspio isplatiti dio zaostalih plaća.
Nakon razgovora njihova izaslanstva u Banskim dvorima razočarani radnici su se razišli uz najavu da će sutra ujutro održati Zbor radnika na kojem će vjerojatno donijeti odluku da 1. srpnja odlaze kućama i napuštaju pogon na Žitnjaku. To bi bilo potencijalno vrlo opasno po cijelo to područje budući se u spremnicima i cijevima pogona skupljaju eksplozivna isparavanja koja moraju neprestano biti pod nadzorom stručnog osoblja.
Obradović Mazal rekla je na upit novinara da bi u tom slučaju nastupila krizna situacija koju bi Vlada morala rješavati zajedno s lokalnom zajednicom, tj. morali bi se pobrinuti za osiguranje opasnog postrojenja.