– Ključna izmjena u poreznom sustavu je smanjenje stope na primanja do 3.600 kuna s 15 posto na 12 posto, jer se time najizravnije pomaže onima koji su najugroženiji, a s vremenom će tendencija biti da ta stopa ide s 12 prema 10 posto, – izjavio je Šuker.
„Ne štitimo bogate”
Ukidanje stopa od 35 i 45 posto nije pomoć najbogatijima, tvrdi Šuker, a sa stopom od 45 posto ionako je bio zahvaćen vrlo mali broj ljudi.
– Trenutno stajalište Vlade jest da iznos od 9000 kuna bude donja granica za oporezivanje po stopi od 40 posto, no Ministarstvo financija radi još neke analize i konzultirat će se sa sindikatima, poslodavcima i poreznim stručnjacima, – rekao je Šuker.
– Kroz izmjene zakona o porezu na dohodak i porezu na dobit nastojat ćemo pojednostaviti život poreznim obveznicima, a razmišljamo što i kako napraviti s oporezivanjem obrtnika da dođu u istu poziciju kao i oni koji plaćaju porez na dobit, – objasnio je Šuker.
Uplata u treći stup bit će poslovni trošak
Ustvrdio je da su olakšice u sustavu poreza na dohodak koristili isključivo građani s većim zaradama a Vlada je mislila i na to da ukidanjem olakšica ne destimulira uplate u dobrovoljno mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Kroz izmjene zakona o porezu na dohodak i porezu na dobit uplate u treći stup mirovinskog osiguranja i zdravstveno osiguranje priznat ćemo kao poslovni trošak i rashod, što će građanima biti povoljnije nego što je sada, tvrdi ministar financija.
Ukida se Sanaderovo ekonomsko vijeće
Istaknuo je kako ne treba gledati samo na izmjene poreznih zakona nego i mjere u socijalnoj politici jer će se, primjerice, nakon što se riješi problem gruntovnice socijalne pomoći davati temeljem imovinskog, a ne više dohodovnog cenzusa, što će sustav učiniti jasnim i transparentnim.
Na sjednici GSV-a socijalni partneri su podržali Vladin model C za pomoć poduzećima u dugogodišnjim poteškoćama i izmjene Zakona o igralištima za golf, a također su se složili da se ukine Ekonomsko vijeće koje je osnovao još bivši premijer Ivo Sanader jer za takvim vijećem više nema potrebe.